Gmina Sulęczyno to jeden z najwyżej położonych terenów w województwie pomorskim, znajduje się w południowo- zachodniej części powiatu kartuskiego.
Malowniczy krajobraz Sulęcina rzeźbił tutaj lodowiec, który 12 tys. lat temu pozostawił swój ślad w postaci niezliczonych pagórków, dolin i jezior. Piękno przyrody podziwiać możemy wędrując szosą leśną do Zdunowic. Warto udać się również malowniczą drogą wzdłuż jezior i wsród lasów na Ostrów- Mausz. W Kaszubach możemy również podziwiać głazy narzutowe na tzw. "Głazowisku" 1km na zachód od Mściszewic, przy drodze do Augustowa. Ten "cyrk lodowcowy" znajduje się częściowo pod ochroną jako rezerwat geologiczny.
Na terenie Sulęcina znajduje się część Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu ze wzgórzami morenowymi i równinami sandrowymi.
W gminie znajduje się ponad 40 różnej wielkości zbiorników wodnych, z których 27 zakwalifikowanych jest jako jezioro. Największym jest Jezioro Gowidlińskie - 392,9 ha , o długości 21 km , z licznymi półwyspami i zatokami. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. W Sulęcinie istnieją doskonałe warunki dla żeglarzy, kajakarzy a także płetwonurków.
W Sulecinie znajduje się również kilka drzew uznanych za pomnik przyrody między innymi przy plebani rośnie 130 letni buk pospolity o wysokości 17m i przy cmentarzysku ewngelickiem rośnie liczący 110 lat i mierzący 15 m klon pospolity.
Niedaleko Sulecina w Węsiorach znajduje sie rezerwat kamiennych kręgów - jest to cmentarzysko Gotów z I / II wieku n.e.
Imprezy cykliczne:
- lipiec "Jazz w lesie" - dwudniowy festiwal organizowany przez znanego, nie tylko w kraju, muzyka jazzowego Jarka Śmietanę,
- 24 czerwca Sobótki, czyli tradycyjne ognisko wiejskie -to gminne otwarcie sezonu
- w lipcu coroczny festyn agroturystyczny, na którym występują m.in. zespoły kaszubskie i gawędziarze kaszubscy, a także ludowi artyści prezentują i sprzedają swoje wyroby
- w sierpniu organizowany jest od wielu lat spływ kajakowy rzeką Słupią.
strona czytana 13043