+strona główna     +dodaj do ulubionych    Zakopane Dziś są imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Kaszuby - noclegi, mapa i atrakcje

Szukaj na stronie


       MIEJSCOWOŚCI
Barłomino
Bąkowo
Błądzikowo
Borek Kamienny
Borkowo
Borowy Młyn
Borzechowo
Brodnica Górna
Brusy
Bytów
Charzykowy
Chmielno
Choczewo
Chojnice
Dębki
Dobra
Gliśno Wielkie
Gnieżdżewo
Gołubie
Gowidlino
Gowino
Izbica
Kartuzy
Karwno
Lipczynek
Mechelinki
Nadole
Nowa Kiszewa
Osiek
Ostrzyce
Parszczyce
Pępowo
Pierwoszyno
Pomlewo
Przechlewo
Przywidz
Sominy
Stara Kiszewa
Starogard Gdański
Stężyca
Studzienice
Sulęczyno
Swornegacie
Szteklin
Tleń
Wąglikowice
Wielki Podleś
Zamrzenica


     LINKI
Karpacz katalog firm
Zakopane
Domki Letniskowe - Stężyca

Online: (1)

Kaszuby informacje -

Gmina Sulęczyno to jeden z najwyżej położonych terenów w województwie pomorskim, znajduje się w południowo- zachodniej części powiatu kartuskiego.

Malowniczy krajobraz Sulęcina rzeźbił tutaj lodowiec, który 12 tys. lat temu pozostawił swój ślad w postaci niezliczonych pagórków, dolin i jezior. Piękno przyrody podziwiać możemy wędrując  szosą leśną do Zdunowic. Warto udać się również malowniczą drogą wzdłuż jezior i wsród lasów na Ostrów- Mausz. W Kaszubach możemy również podziwiać głazy narzutowe na tzw. "Głazowisku" 1km na zachód od Mściszewic, przy drodze do Augustowa. Ten "cyrk lodowcowy" znajduje się częściowo pod ochroną jako rezerwat geologiczny.

Na terenie Sulęcina znajduje się część Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu ze wzgórzami morenowymi i równinami sandrowymi.

W gminie znajduje się ponad 40 różnej wielkości zbiorników wodnych, z których 27 zakwalifikowanych jest jako jezioro. Największym jest Jezioro Gowidlińskie - 392,9 ha , o długości 21 km , z licznymi półwyspami i zatokami. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. W Sulęcinie istnieją doskonałe warunki dla żeglarzy, kajakarzy a także płetwonurków.

W Sulecinie znajduje się również kilka drzew uznanych za pomnik przyrody między innymi przy plebani rośnie 130 letni buk pospolity o wysokości 17m i przy cmentarzysku ewngelickiem rośnie liczący 110 lat i mierzący 15 m klon pospolity.

Niedaleko Sulecina w Węsiorach  znajduje sie rezerwat kamiennych kręgów  - jest to cmentarzysko Gotów z I / II wieku n.e.

Imprezy cykliczne:

  • lipiec "Jazz w lesie" - dwudniowy festiwal organizowany przez znanego, nie tylko w kraju, muzyka jazzowego Jarka Śmietanę,
  • 24 czerwca Sobótki, czyli tradycyjne ognisko wiejskie -to gminne otwarcie sezonu
  • w lipcu coroczny festyn agroturystyczny, na którym występują m.in. zespoły kaszubskie i gawędziarze kaszubscy, a także ludowi artyści prezentują i sprzedają swoje wyroby
  • w sierpniu organizowany jest od wielu lat spływ kajakowy rzeką Słupią.

strona czytana 13043


Polecamy
Korzystanie z serwisu kaszuby.popracy.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.


Serwisy turystyczne popracy.pl
Copyright © 2004 - 2024 Tenet